OVO MEDICAL to specjalistyczne centrum medyczne oferujące wykwalifikowaną kadrą specjalistów posiadających do dyspozycji nowoczesny sprzęt diagnostyczny
Aby umówić się na wizytę zadzwoń pod numer:

(+48) 71-738-75-75

Zarejestruj się na wizytę online!

Skorzystaj z naszego wygodnego narzędzia do rejestracji internetowej. Wybierz specjalistę oraz dogodny termin.

Pocenie

Pocenie jest naturalną reakcja organizmu, której celem jest utrzymanie prawidłowej temperatury ciała oraz pozbywanie się zbędnych produktów przemiany materii.

Prawidłowa temperatura organizmu ludzkiego wynosi około 36-37 stopni Celsjusza.  Wzrost temperatury ciała nawet o kilka stopni może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia. Aby utrzymać temperaturę ciała na relatywnie stałym poziomie organizm uruchamia mechanizmy termoregulacji, z których najważniejszym jest pocenie. Zbierąjący się na skórze pot paruje przez co oddaje energie cieplną do otoczenia. 

Za produkcje potu odpowiedzialne są gruczoły potowe rozlokowane na powierzchni całego ciała. Wyróżnia się gruczoły potowe ekrynowe oraz apokrynowe. Gruczoły ekrynowe znajdują sie na całym ciele, ale najwięcej na dłoniach i stopach. Gruczoły apokrynowe rozmieszczone są głownie pod pachami.

W normalnych warunkach, gdy organizm pozostaje w spoczynku, wytwarzana jest niewielka ilość potu. Pocenie nasila się gdy temperatura otoczenia wzrasta powyżej 30 stopni Celsjusza oraz przy wysiłku fizycznym. Innym czynnikiem wzmagającym pocenie jest wzrost napięcia emocjonalnego, stres lub strach.

Przyczyny nadmiernego pocenia:

 • sytuacje stresowe lub emocjonalne
 • nadwaga
 • zmiany hormonalne
 • przyczyny genetyczne
 • cukrzyca
 • choroby serca
 • choroby nowotworowe
 • nadczynność tarczycy
 • spożywanie gorących lub pikantnych potraw
 • niektóre używki

Nadpotliwość

Nadpotliwość występuje u 3% społeczeństwa. Jest schorzeniem medycznym i występuje gdy pocenie jest nadmierne w stosunku do naturalnych potrzeb regulacji temperatury przez organizm. Incydenty nadmiernego pocenia występują przynajmniej raz w tygodniu oraz powodują silny dyskomfort prowadzący do zaburzeń w relacjach z innymi osobami i wycofywania się z życia towarzyskiego.

Nadpotliwość pierwotna zwykle występuje już od dzieciństwa i zwykle ma predyspozycje genetyczne. 

Nadpotliwość wtórna jest spowodowana innymi schorzeniami, np. chorobami tarczycy, cukrzycą.

Leczenie nadpotliwości

Do uznanych, skutecznych i bezpiecznych technik leczenia nadpotliwości pach należą iniekcje toksyny botulinowej i laserowa redukcja gruczołów potowych. Rzadziej rozważa się leczenie operacyjne, obarczone bardzo dużym ryzykiem powikłań i działań niepożądanych.

Metodą, która daje szybki efekt i długotrwałą skuteczność oraz powoduje istotną poprawę jakości życia  w przypadku nadpotliwości są iniekcje toksyną botulinową typu A

Ostrzykiwanie botoksem

Toksyna botulinowa (zwana również jadem kiełbasianym) jest toksyną wytwarzaną przez beztlenowa bakterią Clostridium botulinum. Wyróżnia się 8 typów toksyny botulinowej oznaczonych literami A do H. W medycynie największe zastosowanie mają typy A, B i E. Nazywana jest potocznie botoksem od pierwszego dostępnego na rynku medycznym preparatu opartego na tej substancji. W medycynie ma szerokie zastosowanie głownie w leczeniu dolegliwości związanych z nieprawidłowym napięciem mięśniowym (np. kurcz powiek).

  Mechanizm działania toksyny botulinowej w leczeniu nadpotliwości polega na hamowaniu wydzielania acetylocholiny z pęcherzyków presynaptycznych, a także na blokowaniu przekaźnictwa cholinergicznego w płytce motorycznej mięśni szkieletowych.

  Po wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki botoksu następuje blokada nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. To zapobiega wydzielaniu przez nie potu. Zabieg polega na kilku lub kilkunastu iniekcjach śródskórnych botoksu w rejony ciała o nadmiernej potliwości.  Podczas zabiegu podaje się łącznie do 100 jednostek botuliny. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, u osób szczególnie wrażliwych na ból można zastosować znieczulenie miejscowe.  Toksyna zaczyna działać po około 72 godzinach, pełny efekt terapii jest widoczny po 7 – 14 dniach. Efekt po terapii toksyna botuliną typu A jest najczęściej bardzo dobry i utrzymuje się średnio od 4 do 12 miesięcy.

  Przed wykonaniem zabiegu niezbędna jest wizyta u specjalisty, który oceni możliwość wykonania zabiegu. Wizyta kwalifikacyjna trwa 15 minut.  W trakcie wizyty lekarz ocenia wskazania oraz weryfikuje brak przeciwwskazań do leczenia, omawia przebieg zabiegu.

  Przeciwwskazania do zabiegu:

  • ciąża oraz karmienie piersią
  • infekcje gorączkowe
  • miejscowe infekcje skóry
  • stosowanie leków:
   • aminoglikozydy
   • aminochonolony
   • D-penicylamina
   • cyklosporyna
   • tubokuraryna

   Specjaliści OVO MEDICAL wykonujący zabieg ostrzykiwania botuliną

   E-rejestracja