Ból brzucha - czy to poważny objaw?

Ból brzucha jest jednym z najczęstszych objawów, z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza. Może mieć różne przyczyny i nasilenie, a także różnić się charakterem, trwałością i lokalizacją. Czasami ból brzucha jest jedynie niegroźną dolegliwością, jednak w innych przypadkach może sygnalizować poważną chorobę.

Przyczyny bólu brzucha

Niektóre przyczyny bólu brzucha, takie jak zaparcia, niestrawność spowodowana złą dietą lub nadmiar gazów nagromadzonych w jelitach są zwykle niegroźne i ustępują samoistnie. Inne przyczyny, takie jak infekcje jelitowe, mogą przebiegać różnorodnie i ustępować po odpowiednim leczeniu lub dawać poważne powikłania w przypadku braku lub zastosowania niewłaściwego leczenia na własną rękę.

Inne przyczyny bólu brzucha, takie jak zapalenie trzustki, wrzody żołądka i dwunastnicy lub choroby układu moczowego, mogą być bardzo poważne i prowadzić do powikłań, takich jak krwotoki, perforacja z zapaleniem otrzewnej dalej sepsy ze wstrząsem mogąc skutkować śmiercią chorego. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli ból brzucha jest silny lub trwa dłużej niż kilka dni (nawet gdy jest słaby), towarzyszą mu inne niepokojące objawy, takie jak świeża krew w stolcu lub jego czarne zabarwienie, domieszka ropy i śluzu w stolcu, zmiana koloru moczu lub wymioty o krwistym zabarwieniu lub przypominające fusy po kawie. Również utrata masy ciała – jeśli jest niezamierzona oraz przypadkowo stwierdzona anemia, szczególnie jeśli jej towarzyszą bole brzucha – wymagają pilnej dalszej diagnostyki internisty, gastrologa lub – w uzasadnionych przypadkach chirurga

Niektóre choroby, takie jak rak jelita, również mogą dawać subtelne objawy lub w początkowych stadiach przebiegać zup lenie bezobjawowo, dlatego ważne jest, aby regularnie przeprowadzać badania kontrolne – jedynie wczesne wykrycie daje spore szanse na pełne wyleczenie.

Ból brzucha? Zapisz się na wizytę do gastroenterologa lub internisty w Ovo Medical

Ból brzucha - diagnostyka

Ból brzucha jest powszechnym objawem, który może sygnalizować poważną chorobę. W celu postawienia diagnozy lekarz przeprowadza wywiad i badanie fizykalne, a także, o ile to konieczne, wykonuje szereg testów diagnostycznych.

Pierwszym krokiem w diagnostyce bólu brzucha jest przeprowadzenie wywiadu, podczas którego lekarz pyta o charakter bólu, jego trwanie, czynniki, które go nasilają lub łagodzą oraz o ewentualne towarzyszące objawy, takie jak wymioty, biegunka, krwawienie z odbytu czy zmiana koloru moczu.

Podczas badania fizykalnego lekarz bada stan pacjenta, sprawdza jego tętno, ciśnienie krwi, oddech, temperaturę ciała oraz przeprowadza badanie pulsacyjne brzucha, aby wykryć ewentualne guzy, wodobrzusze czy obrzęki, może także przeprowadzić badanie per rectum w celu wykluczenia czynnego krwawienia lub obecności guza w końcowym odcinku przewodu pokarmowego.

Kolejnym krokiem jest wykonanie serii testów diagnostycznych. W zależności od podejrzewanej przyczyny bólu brzucha, lekarz może zlecić wykonanie badań laboratoryjnych, takich jak morfologia, poziom cukru, aminotransferazy, enzymy trzustkowe, markery nowotworowe, bilirubina, CRP lub badania obrazowe, takie jak USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny.

Jeśli podejrzewa się zapalenie lub raka trzustki, lekarz może zlecić wykonanie badania laboratoryjne – amylaza, lipaza, markery nowotworowe, USG i/lub tomografia komputerowa. W przypadku podejrzenia chorób związanych z układem pokarmowym, takich jak rak przełyku, żołądka, jelita, choroba wrzodowa, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, lekarz może zlecić wykonanie endoskopii (gastroskopia lub kolonoskopia) i dodatkowych szczegółowych badań laboratoryjnych. Diagnostyką ta zajmuje się internista oraz gastroenterolog.

Leczenie bólu brzucha w Ovo Medical Wrocław

Osoby mieszkające we Wrocławiu lub okolicach zapraszamy do naszego nowoczesnego centrum medycznego znajdującego się w budynku OVO przy ulicy Podwale 83/6. Zapewniamy kompleksową opiekę gastroenterologiczną – zarówno badania przesiewowe, jak i całościową diagnostykę oraz kompleksowe leczenie przez najlepszych specjalistów w regionie.

Zapisz się na wizytę już teraz!

Picture of Ovo Medical

Ovo Medical