Picture of mgr Magdalena Szyszka-Barycka

mgr Magdalena Szyszka-Barycka

Nadchodzą nowalijki

Nadchodzą wiosenne warzywa i owoce, nowalijki zaczynają się pojawiać na półkach a nam konsumentom rośnie apetyt. Przy okazji powracają co sezonowe pytania:

  • Czy trzeba zmieniać sposób żywienia wiosną i latem? Nie, nie trzeba. Jeśli dotychczasowy sposób jedzenia nam odpowiada i mamy dobre samopoczucie nic nie musimy zmieniać.
  • Czy warto zmienić spożywane produkty? Warto! Wiosna i lato to czas świeżych sezonowych warzyw i owoców, które w tych miesiącach mają najwięcej smaku!

Kwiecień jest okresem: pomidorów, rzodkiewki, szczypiorku. W maju sezonowe są między innymi: szparagi, rabarbar, szpinak, truskawki.

Jak pokazują badania w ciepłych miesiącach spożywamy mniej kalorii i nasyconych kwasów tłuszczowych przy jednoczesnym wzroście aktywności fizycznej. Słońce, świeże warzywa i owoce zachęcają do zmiany.

Wiosenne i letnie miesiące są czasem, kiedy z łatwością powinno przyjść nam spożywanie zalecanych 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Porcja to ok. 80-100g warzyw lub owoców. Kiedy jeden pomidor waży ok. 120g a szklanka truskawek 100g, nie powinno stanowić to dla nas wyzwania a przyjemną codzienność.

W kwietniu pojawiają się rzodkiewki i szczypiorek. Co można z nich przyrządzić? Pieczone rzodkiewki ze smażonym szczypiorkiem w sosie sojowym. Możemy dodać więcej smaku Azji skrapiając przygotowane warzywa olejem sezamowym. Przepis poniżej!

Składniki:

  • pęczek rzodkiewki
  • 4-6 szczypiorków przekrojonych na 3-4 części
  • 1 łyżeczka sosu sojowego
  • dodatkowo olej sezamowy lub oliwa z oliwek

Przygotowanie:

Rzodkiewki myjemy i osuszymy. Następnie pieczemy je ok. 20 -25 min w 180oC aż się lekko zazłocą. Na rozgrzana patelnię kładziemy szczypiorek, dodajemy olej sojowy i smażymy ok 30 sekund. Łączymy rzodkiewkę ze szczypiorkiem i skrapiamy wybranym olejem. Warzywa można serwować jako dodatek np. do obiadu lub jako przekąskę na II śniadanie.

Sałatka choć smaczna to niestety przez ostre warzywa może powodować u osób wrażliwych dolegliwości związane z refluksem żołądkowo-przełykowym.