OVO MEDICAL to specjalistyczne centrum medyczne oferujące wykwalifikowaną kadrą specjalistów posiadających do dyspozycji nowoczesny sprzęt diagnostyczny
Aby umówić się na wizytę zadzwoń pod numer:

(+48) 71-738-75-75

Zarejestruj się na wizytę online!

Skorzystaj z naszego wygodnego narzędzia do rejestracji internetowej. Wybierz specjalistę oraz dogodny termin.

Biopsja tarczycy

Cienkoigłowa aspiracyjna biopsja tarczycy to badanie wykonywane pod kontrolą USG, które polega na pobraniu materiału cytologicznego z tarczycy w celu wykonania badań histopatologicznych.

Badanie wykonuje się z przypadku zaobserwowania guzka w tarczycy w celu ustalenia charakteru zmiany. Inną okolicznością wykonania badania jest występowanie stanu zapalnego tarczycy.

Guzki tarczycy

Guzki tarczycy występują często, jednak w większości przypadków nie mają charakteru złośliwego. Częściej występują u kobiet. Ryzyko wystąpienie wzrasta z wiekiem. Przyczyna ich powstawania nie jest znana. 

Zwykle są wyczuwalne w badaniu palpacyjnym. Jednak znacznie pewniejszy wynik daje badanie obrazowe (USG tarczycy). Po wykonaniu badania obrazowego endokrynolog podejmuje decyzje o konieczności dalszej weryfikacji charakteru zmian poprzez wykonanie biopsji.

Leczenie zależy od wyników wykonanych badań. Przy potwierdzonym nowotworowym charakterze guzów stosowane jest leczenie operacyjne w zakresie zależnym od wielkości zmian.

Przy braku zmian nowotworowych (guzki łagodne) zaleca się jedynie okresową obserwacje zmian.

Wskazania do wykonania biopsji tarczycy

  • guzki tarczycy wyczuwalne w dotyku lub wykazane w badaniu USG
  • powiększenie tarczycy połączone z bólem przy dotyku,
  • wole wieloguzkowe (powiększenie tarczycy przy towarzyszących guzkach)
  • podwyższone ryzyko zmian złośliwych (przypadki raka tarczycy w rodzinie pacjenta, ekspozycja na promieniowanie jonizujące, pojawienie się guzka przed 20 lub po 60 roku życia, szybki wzrost guzka, duża twardość guzka, wielkość guzka powyżej 4cm, niedobory jodu, wykryte w badaniu USG mikrozwapnienia lub naciekanie tkanek)

Przebieg badania

Przygotowanie

Biopsja cienkoigłowa tarczycy nie wymaga specjalnego przygotowania. Powinna być poprzedzona badaniem obrazowym tarczycy oraz upewnieniem się o niewystępowaniu przeciwskazań do biopsji.

Przeciwskazania do biopsji tarczycy to:

  • ropne zmiany w okolicy szyi
  • silny kaszel
  • występowanie skazy krwotocznej
  • stosowanie leków przeciwzakrzepowych

Przed wykonaniem badania pacjent poproszony jest o podpisanie zgody na zabieg. 

Wykonanie badania

Do nakłucia stosuje się bardzo cienką igłę (0.4-0.6mm) dzięki czemu biopsja cienkoigłowa tarczycy jest badaniem bezbolesnym, z jedynie odczuwalnym lekkim ukłuciem. Nie stosuje się środków znieczulających. Przed badaniem należy zdjąć ozdoby z włosów oraz szyi. Skóra zostaje zdezynfekowana przez lekarza wykonującego badanie lub pielęgniarkę. Podczas nakłucia pacjent powinien leżeć nieruchomo na plecach z głowa odchyloną do tyłu. Nie należy mówić ani przełykać śliny. Samo nakłucie trwa kilka sekund. Wykonane jest pod kontrolą USG dzięki czemu możliwe jest precyzyjne skierowanie igły w najbardziej odpowiednie miejsce do pobrania materiału.  Po wyciągnięciu igły należy uciskać miejsce nakłucia gazikiem przez kilka minut.

Odbiór wyników

Wyniki badań dostępne są po 2 do 3 tygodni od wykonania badania. Dostępność wyników jest potwierdzana telefonicznie przez recepcjonistkę.

Wyniki należy odebrać osobiście. 

Lekarze wykonujący badanie w Ovo Medical