OVO MEDICAL to specjalistyczne centrum medyczne oferujące wykwalifikowaną kadrą specjalistów posiadających do dyspozycji nowoczesny sprzęt diagnostyczny
Aby umówić się na wizytę zadzwoń pod numer:

(+48) 71-738-75-75

Zarejestruj się na wizytę online!

Skorzystaj z naszego wygodnego narzędzia do rejestracji internetowej. Wybierz specjalistę oraz dogodny termin.

Nefrologia

Nefrolog jest specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób nerek oraz układu moczowego. U odróżnieniu od urologa, nefrolog zajmuje się leczeniem nieoperacyjnym.

Schorzenia oraz objawy

Schorzenia, którymi zajmuję się specjalista nefrolog:

 • niewydolność nerek,
 • kłębuszkowe zapalenie nerek,
 • białkomocz,
 • krwinkomocz,
 • zespół nerczycowy,
 • zakażenie układu moczowego,
 • odmiedniczkowe zapalenie nerek,
 • kolka nerkowa,
 • kamica nerkowa,
 • torbiele nerek,
 • nowotwory pęcherza moczowego i nerek.

Objawy przy których zalecana jest wizyta u nefrologa:

 • nadmiernie częste oddawanie moczu (częstomocz),
 • pieczenie przy oddawaniu moczu,
 • nieprawidłowe, ciemno-czerwone zabarwienie moczu (krwiomocz),
 • ból w okolicy nerek,
 • zatrzymanie moczu,
  obrzęki w rejonie kostek, rąk, stóp,
 • podwyższone stężenie kreatyniny w surowicy,
 • nieprawidłowe wyniki badania moczu (np. białkomocz, krwinkomocz, leukocyturia).

Wizyta u nefrologa

W ramach wizyty u nefrologa lekarz wykonuje szczegółowy wywiad z pacjentem obejmujący ustalenie lokalizacji, częstotliwości oraz nasilenia bólów. Bardzo istotne jest przekazanie lekarzowi informacji o innych zdiagnozowanych u pacjenta chorobach oraz o przyjmowanych lekach. Ponadto w przebiegu dolegliwości związanych z chorobami nerek i układu moczowego istotne jest również przekazanie lekarzowi informacji o trybie życia, nawykach żywieniowych oraz spożywanych używkach.  W przypadku posiadania wyników badań laboratoryjnych  lub obrazowych należy pamiętać o przekazaniu ich lekarzowi.

Nefrolog może zlecić wykonanie dodatkowych badań, w szczególności badania laboratoryjnego moczu, morfologii krwi, poziomu glukozy, USG nerek i układu moczowego.

Badanie USG nerek

Nerki

Nerki to dwa symetryczne narządy w kształcie nasiona fasoli, położone w tylnej części jamie brzusznej, po obu stronach kręgosłupa tuż poniżej przepony.

Zwykle nie są położone na dokładnie tej samej wysokości. U dorosłego człowieka różnica ich wysokości to nawet 2-3cm.

Główną rolą nerek w organizmie jest przefiltrowywanie krwi oraz wytwarzanie moczu, w skład którego wchodzą niepotrzebne dla organizmu produkty przemiany materii (np. kwas moczowy, mocznik) oraz nadmiar wody i elektrolity.

Nerki pełnią również bardzo istotną rolę w regulacji ciśnienia krwi – poprzez odfiltrowywanie z krwi nadmiaru wody zmniejszana jest jej objętość w organizmie.

W budowie wewnętrznej nerki zbudowane są z nefronów, czyli miniaturowych filtrów. Pierwsza warstwa nefronów odfiltrowuje z krwi tzw. mocz pierwotny. Następnie są z niego odfiltrowywane cenne elektrolity i woda. U ostatniej fazie mocz jest zagęszczany i trafia do moczowodów, którymi to transportowany jest do pęcherza moczowego.

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa to dolegliwość spowodowana obecnością w układzie moczowym złogów zwanych potocznie kamieniami moczowymi. Składają się one z substancji, które występują w moczu zwykle w postaci rozpuszczonej. Jednak gdy ich stężenie wzrasta, część nie ulega procesowi rozpuszczenia odkładając się w nerkach z postaci kryształków, które z czasem robią się coraz większe. 

Kamica nerkowa jest bardzo częstą dolegliwością. Szacuje się, że występuje u około 10% mężczyzn oraz 5% kobiet. U mężczyzn występuje najczęściej w wieku 40-50 lat. u kobiet w wieku 50-70 lat.

Często występuje w formie bezobjawowej, aż do momentu w którym kamienie rosną do znacznych wielkości i odkładają się w kielichach i miedniczce nerkowej. 

Kolka nerkowa ma miejsce kiedy kamienie przedostają się z nerki do moczowodów powodując ich częściowe lub całkowite zatkanie. Powoduje to nagły i bardzo silny ból w jamie brzusznej promieniujący w stronę pachwiny. Wydalany mocz może mieć zabarwienie czerwone.

Leczenie kolki nerkowej polega na przyjmowaniu leków przeciwbólowych oraz rozkurczających mięśnie ścian moczowych. W przypadku bólów nie ustępujących oraz z potwierdzonym powiększeniem kamienia moczowego w badaniu USG, należy się niezwłocznie skontaktować z urologiem.

Zakażenie układu moczowego

Zakażenie układu moczowego, definiowane jako obecność bakterii w drogach moczowych powyżej zwieracza pęcherza moczowego, jest jedną z częstszych przyczyn zgłaszania się do lekarza. Wśród dorosłej populacji zdecydowanie częściej dotyczy kobiet, niż mężczyzn i najczęściej przebiega pod postacią zapalenia pęcherza moczowego. Typowymi dolegliwościami w przebiegu takiej infekcji są trudności przy oddawaniu moczu, ból, pieczenie, oddawanie moczu małymi porcjami, ciągłe uczucie parcia, bolesność podbrzusza, nietrzymanie moczu. Inną z postaci zakażenia układu moczowego jest odmiedniczkowe zapalenie nerek, któremu może towarzyszyć ból okolicy lędźwiowej, gorączka, nudności i wymioty. To schorzenie wymaga szybkiego wdrożenia odpowiedniej diagnostyki i leczenia, nierzadko w warunkach szpitalnych.

Szczególnej uwagi w przypadku objawów zakażenia układu moczowego wymagają kobiety w ciąży, mężczyźni, osoby z cukrzycą i przewlekłymi schorzeniami układu moczowego.


W każdym przypadku wystąpienia wyżej opisanych objawów należy zgłosić się do lekarza. Konsultacja nefrologa wskazana jest szczególnie przy nawracających lub opornych na leczenie infekcjach układu moczowego.

Specjaliści OVO MEDICAL

Więcej informacji