OVO MEDICAL to specjalistyczne centrum medyczne oferujące wykwalifikowaną kadrą specjalistów posiadających do dyspozycji nowoczesny sprzęt diagnostyczny
Aby umówić się na wizytę zadzwoń pod numer:

(+48) 71-738-75-75

Zarejestruj się na wizytę online!

Skorzystaj z naszego wygodnego narzędzia do rejestracji internetowej. Wybierz specjalistę oraz dogodny termin.

Nefrologia

Nefrolog jest specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób nerek oraz układu moczowego. U odróżnieniu od urologa, nefrolog zajmuje się leczeniem nieoperacyjnym.

Schorzenia oraz objawy

Schorzenia, którymi zajmuję się specjalista nefrolog:

  • niewydolność nerek,
  • kłębuszkowe zapalenie nerek,
  • białkomocz,
  • krwinkomocz,
  • zespół nerczycowy,
  • zakażenie układu moczowego,
  • odmiedniczkowe zapalenie nerek,
  • kolka nerkowa,
  • kamica nerkowa,
  • torbiele nerek,
  • nowotwory pęcherza moczowego i nerek.

Objawy przy których zalecana jest wizyta u nefrologa:

  • nadmiernie częste oddawanie moczu (częstomocz),
  • pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • nieprawidłowe, ciemno-czerwone zabarwienie moczu (krwiomocz),
  • ból w okolicy nerek,
  • zatrzymanie moczu,
    obrzęki w rejonie kostek, rąk, stóp,
  • podwyższone stężenie kreatyniny w surowicy,
  • nieprawidłowe wyniki badania moczu (np. białkomocz, krwinkomocz, leukocyturia).

Wizyta u nefrologa

W ramach wizyty u nefrologa lekarz wykonuje szczegółowy wywiad z pacjentem obejmujący ustalenie lokalizacji, częstotliwości oraz nasilenia bólów. Bardzo istotne jest przekazanie lekarzowi informacji o innych zdiagnozowanych u pacjenta chorobach oraz o przyjmowanych lekach. Ponadto w przebiegu dolegliwości związanych z chorobami nerek i układu moczowego istotne jest również przekazanie lekarzowi informacji o trybie życia, nawykach żywieniowych oraz spożywanych używkach.  W przypadku posiadania wyników badań laboratoryjnych  lub obrazowych należy pamiętać o przekazaniu ich lekarzowi.

Nefrolog może zlecić wykonanie dodatkowych badań, w szczególności badania laboratoryjnego moczu, morfologii krwi, poziomu glukozy, USG nerek i układu moczowego.

Badanie USG nerek

Nerki

Nerki to dwa symetryczne narządy w kształcie nasiona fasoli, położone w tylnej części jamie brzusznej, po obu stronach kręgosłupa tuż poniżej przepony.

Zwykle nie są położone na dokładnie tej samej wysokości. U dorosłego człowieka różnica ich wysokości to nawet 2-3cm.

Główną rolą nerek w organizmie jest przefiltrowywanie krwi oraz wytwarzanie moczu, w skład którego wchodzą niepotrzebne dla organizmu produkty przemiany materii (np. kwas moczowy, mocznik) oraz nadmiar wody i elektrolity.

Nerki pełnią również bardzo istotną rolę w regulacji ciśnienia krwi – poprzez odfiltrowywanie z krwi nadmiaru wody zmniejszana jest jej objętość w organizmie.

W budowie wewnętrznej nerki zbudowane są z nefronów, czyli miniaturowych filtrów. Pierwsza warstwa nefronów odfiltrowuje z krwi tzw. mocz pierwotny. Następnie są z niego odfiltrowywane cenne elektrolity i woda. U ostatniej fazie mocz jest zagęszczany i trafia do moczowodów, którymi to transportowany jest do pęcherza moczowego.

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa to dolegliwość spowodowana obecnością w układzie moczowym złogów zwanych potocznie kamieniami moczowymi. Składają się one z substancji, które występują w moczu zwykle w postaci rozpuszczonej. Jednak gdy ich stężenie wzrasta, część nie ulega procesowi rozpuszczenia odkładając się w nerkach z postaci kryształków, które z czasem robią się coraz większe. 

Kamica nerkowa jest bardzo częstą dolegliwością. Szacuje się, że występuje u około 10% mężczyzn oraz 5% kobiet. U mężczyzn występuje najczęściej w wieku 40-50 lat. u kobiet w wieku 50-70 lat.

Często występuje w formie bezobjawowej, aż do momentu w którym kamienie rosną do znacznych wielkości i odkładają się w kielichach i miedniczce nerkowej. 

Kolka nerkowa ma miejsce kiedy kamienie przedostają się z nerki do moczowodów powodując ich częściowe lub całkowite zatkanie. Powoduje to nagły i bardzo silny ból w jamie brzusznej promieniujący w stronę pachwiny. Wydalany mocz może mieć zabarwienie czerwone.

Leczenie kolki nerkowej polega na przyjmowaniu leków przeciwbólowych oraz rozkurczających mięśnie ścian moczowych. W przypadku bólów nie ustępujących oraz z potwierdzonym powiększeniem kamienia moczowego w badaniu USG, należy się niezwłocznie skontaktować z urologiem.

Zakażenie układu moczowego

Zakażenie układu moczowego, definiowane jako obecność bakterii w drogach moczowych powyżej zwieracza pęcherza moczowego, jest jedną z częstszych przyczyn zgłaszania się do lekarza. Wśród dorosłej populacji zdecydowanie częściej dotyczy kobiet, niż mężczyzn i najczęściej przebiega pod postacią zapalenia pęcherza moczowego. Typowymi dolegliwościami w przebiegu takiej infekcji są trudności przy oddawaniu moczu, ból, pieczenie, oddawanie moczu małymi porcjami, ciągłe uczucie parcia, bolesność podbrzusza, nietrzymanie moczu. Inną z postaci zakażenia układu moczowego jest odmiedniczkowe zapalenie nerek, któremu może towarzyszyć ból okolicy lędźwiowej, gorączka, nudności i wymioty. To schorzenie wymaga szybkiego wdrożenia odpowiedniej diagnostyki i leczenia, nierzadko w warunkach szpitalnych.

Szczególnej uwagi w przypadku objawów zakażenia układu moczowego wymagają kobiety w ciąży, mężczyźni, osoby z cukrzycą i przewlekłymi schorzeniami układu moczowego.


W każdym przypadku wystąpienia wyżej opisanych objawów należy zgłosić się do lekarza. Konsultacja nefrologa wskazana jest szczególnie przy nawracających lub opornych na leczenie infekcjach układu moczowego.

Niewydolność nerek

Niewydolność nerek jest niebezpieczną chorobą występującą kiedy nerki nie funkcjonują prawidłowo i nie są w stanie oczyszczać krwi z wody oraz szkodliwych związków. 

Wyróżniamy przewlekłą niewydolność nerek (PChN) oraz ostrą niewydolność nerek, określną jako ostre uszkodzenie nerek (OUN).

Przewlekła niewydolność nerek rozwija się powoli. W początkowym stadium nie daje wyraźnych objawów – dlatego jest szczególnie niebezpieczna.  Pierwszym objawem jest nadciśnienie, następnie pojawiają się obrzęki oraz osłabienie, spadek masy ciała, problemy ze snem, oraz pamięcią. W kolejnym etapie dochodzą takie objawy jak krwawienia, odwodnienia, infekcje, utrudnienia w oddawaniu moczu. Pojawia się konieczność dializ lub przeszczepu nerek.

Więcej informacji