OVO MEDICAL to specjalistyczne centrum medyczne oferujące wykwalifikowaną kadrą specjalistów posiadających do dyspozycji nowoczesny sprzęt diagnostyczny
Aby umówić się na wizytę zadzwoń pod numer:
Zarejestruj się na wizytę online!
Skorzystaj z naszego wygodnego narzędzia do rejestracji internetowej. Wybierz specjalistę oraz dogodny termin.
Specjalista radiolog
- RTG (promieniowanie rentgenowskie),
- TK (tomografia komputerowa),
- MR (rezonans magnetyczny),
- USG (ultrasonografia).
USG - badanie ultrasonograficzne
Badanie USG jest najczęściej stosowanym badaniem obrazowym wykorzystującym zjawisko rozchodzenia i odbicia fali dźwiękowej w organizmie człowieka.
Więcej na temat badań USG wykonywanych w OVO Medical:
Radiolodzy OVO MEDICAL
E-rejestracja
Inne badania radiologiczne
Badania opisane poniżej nie są obecnie wykonywane w Ovo Medical
RTG - badanie rentgenowskie
TK - tomografia komputerowa
TK (and CT) jest badaniem obrazowym, które podobnie jak RTG wykorzystuje wiązkę promieni rentgenowskich do stworzenia obrazu prześwietlanych tkanek. Jest jednak badaniem znacznie bardziej zaawansowanym. Kluczowym elementem aparatu TK jest skaner który obraca się dookoła badanego obiektu wykonując serię prześwietleń. Powstałe obrazy przesyłane są do komputera, który buduje z nich obraz całościowy.
Badanie TK wykorzystywane jest do badania struktur głowy, klatki piersiowej oraz jamy brzusznej. Tomografia głowy wykonywana jest w przypadku urazów czaszkowo-mózgowych, udaru lub zmian nowotworowych. Tomografia klatki piersiowej umożliwią obrazowanie serca, naczyń wieńcowych oraz układu oddechowego. Tomografia jamy brzusznej pozwala na diagnostykę stanów zapalnych trzustki, wątroby, wyrostka robaczkowego, jelita grubego, weryfikacje podejrzenia choroby nowotworowej, lokalizacje niedrożności lub krwawienia.
Mimo, iż aparaty TK potrafią minimalizować ilość napromieniowania organów człowieka, to badanie TK nie jest badaniem obojętnym dla organizmu. Należy je wykonywać w uzasadnionych przypadkach. Przeciwskazaniem jest ciąża.
MR - rezonans magnetyczny
Badanie MR wykorzystuje właściwości magnetyczne protonów wchodzących w skład atomów wodoru w organizmie człowieka. Protony umieszczone w polu magnetycznym oddają energie poprzez emisję fal radiowych (rezonans). Charakterystyka emitowanej fali radiowej jest inna dla różnych tkanek w organizmie człowieka co pozwala na stworzenie dokładnego obrazu.
Badanie wykorzystywane jest najczęściej do diagnostyki głowy w przypadku choroby Alzheimera, stwardnieniu rozsianym i innych problemach neurologicznych. Również w diagnostyce bólów głowy, zawrotów głowy lub po udarze mózgu.
Ponadto badanie wykorzystuje się w diagnostyce uszkodzeń kręgosłupa, ocenie zmian naczyń krwionośnych, chorobie wieńcowej, stanach zapalnych narządów wewnętrznych oraz wielu innych.
Badanie MR uznawane jest za całkowicie bezpieczne (stan protonów w trakcie badania zmienia się nieznacznie i krótkotrwale). Przeciwskazaniem jest posiadanie przez pacjenta wszczepionych urządzeń elektrycznych (np. rozrusznik serca). Również badania nie należy wykonywać kobietom w pierwszym trymestrze ciąży.