OVO MEDICAL to specjalistyczne centrum medyczne oferujące wykwalifikowaną kadrą specjalistów posiadających do dyspozycji nowoczesny sprzęt diagnostyczny
Aby umówić się na wizytę zadzwoń pod numer:

(+48) 71-738-75-75

Zarejestruj się na wizytę online!

Skorzystaj z naszego wygodnego narzędzia do rejestracji internetowej. Wybierz specjalistę oraz dogodny termin.

Obturacyjny bezdech senny

Chrapanie, przerwy w oddychaniu, nadmierna senność w ciągu dnia wskazują na zaburzenia oddychania podczas snu i potrzebę diagnostyki. Poligrafia pozwala na wykrycie zaburzeń oddychania podczas snu, głównie obturacyjnego bezdechu sennego oraz chrapania. Poligrafia jest uproszczoną wersją polisomnografii, którą można przeprowadzić w domu. 

Obturacyjny bezdech senny powodowany jest przez znaczne rozluźnienie mięśni kontrolujących górne drogi oddechowe w czasie snu. Skutkuje to opadnięciem podniebienia miękkiego oraz zwężeniem górnych dróg oddechowych. Następuje wtedy chrapanie, a przy znacznym zwężeniu dróg oddechowych, chwilowe zatrzymanie oddychania. Organizm reaguje na brak oddechu wybudzeniem w wyniku czego następuje przywrócenie akcji oddychania. Pacjent zwykle szybko zasypia i nie pamięta epizodów bezdechu. Przerwy w oddychaniu mogą trwać od kilku do kilkunastu sekund i powtarzać się nawet kilkaset razy w ciągu nocy.

Nie zawsze chrapanie oznacza bezdech senny. Ale zawsze przy bezdechu sennym występuje chrapanie. Niebezpieczne jest chrapanie głośne, nieregularne, z wielokrotnymi przerwami w oddychaniu lub spłyceniem oddechu.

Bezdech senny powoduje:

 • zwiększa prawdopodobieństwo cukrzycy oraz nadciśnienia tętniczego
 • zwiększa ryzyko zawału serca oraz udaru
 • zwiększa ryzyko zaśnięcia w czasie prowadzenia pojazdu

W celu zbadania poziomu senności zalecamy wykonanie testu senności według skali Epworth

Poligrafia snu

Poligraf, stosowany w czasie badania poligraficznego,  rejestruje i zapisuje wskaźnik bezdechu (AHI), wskaźnik spłycenia oddechu (HI), ograniczenie przepływu, chrapanie oraz wskaźnik obniżenia nasycenia krwi tlenem (ODI).

Badanie poligraficzne trwa jedną noc i nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak wieczorem przed poligrafią nie powinno się pić alkoholu ani kawy, a także stosować środków nasennych i uspokajających (chyba, że zostało to wcześniej ustalone z lekarzem). W przypadku przyjmowania leków działających na ośrodkowy układ nerwowy lub  zmniejszających napięcie mięśni (stosowanych w leczeniu urazów i chorób kręgosłupa) należy poinformować o tym lekarza przed badaniem.
Po upływie nocy, podczas której odbywa się badanie poligraficzne pacjent zgłasza się w celu usunięcia urządzenia pomiarowego. Wynik jest znany po analizie zapisu.

Poligrafia pozwala na wczesne wykrycie bezdechu sennego i ocenić stopień zaawansowania. Dzięki temu można rozpocząć odpowiednie leczenie.

W OVO MEDICAL, do wykonywania poligrafii snu, stosujemy urządzenia firmy ResMed.

Aby umówić się na poligrafię snu skontaktuj się telefonicznie z recepcją Ovo Medical.

Opis badania wykonywany jest przez lekarza specjalizującego się w diagnozowaniu obturacyjnego bezdechu sennego:

  Test senności według skali Epworth

  Skala senności Epworth służy do określania poziomu senności w ciągu dnia. Wynik testu może być wskazaniem do wykonania diagnostyki snu. Wykonujący test określa prawdopodobieństwo zaśnięcia w ośmiu sytuacjach oceniając je w zakresie od „zerowe” (wartość punkowa Zero) do „duże” (wartość punkowa Trzy). Suma punktów z ośmiu sytuacji określa wynik testu (w przedziale 0-24).

  Czynność Prawdopodobieństwo zaśnięcia
  Siedzenie i czytanie
  Oglądanie telewizji
  Bierne siedzenie w miejscach publicznych (np. w teatrze, na zebraniu)
  Jako pasażer w samochodzie,
  jadąc przez godzinę bez odpoczynku
  Leżenie i odpoczywanie po południu, jeśli okoliczności na to pozwalają
  W czasie rozmowy, siedząc
  Spokojne siedzenie po obiedzie bez alkoholu
  W samochodzie, podczas kilkuminutowego postoju w korku lub na czerwonym świetle

  Interpretacja wyniku

  Średni wynik osoby zdrowej to 6. Wynik testu powyżej 10 oznacza  senność w ciągu dnia, która jest wskazaniem do wykonania badania poligrafii snu. Wynik powyżej 18 oznacza bardzo dużą senność, która może być wynikiem patologii snu.